New Energies Rallye Český Krumlov na startu šestého ročníku

18.5.2017

Šestý ročník New Energies Rallye Český Krumlov zahájí dnešní hvězdicová jízda. Podnik určený pro vozidla s alternativním pohonem, do kterého se v letošním roce přihlásilo 34 soutěžních dvojic, je podruhé zařazen do šampionátu mistrovství světa FIA Electric and New Energy Championship.

Favoritem unikátního závodu bude francouzsko-italská dvojice Artur Prusak a Guido Guerrini, která se na trať vydá jako první. Pojede s Nissanem Leaf. O pódiové umístění budou bojovat i španělská posádka Jesus Echave – Juanan Delgado nebo Italové Walter Fuzzy Kofler s Francem Gaionim.

Na startu nechybí ani dvojice Lukáš Dvořák – Matěj Matoušek, která pojede pod hlavičkou TRIMA CB Racing. „Snad se vyvarujeme nováčkovských chyb, jež jsme předvedli v první etapě loňského závodu. Jakmile jsme si je uvědomili, bylo příjemné zjistit, že se dokážeme měřit se zkušenými jezdci. Startujeme jako pátí, takže do nás organizátoři vkládají značný potenciál. Věřím, že ho naplníme,“ říká Dvořák, který bude řídit BMW i3.

Naopak nováčkem bude v soutěži vůz Volkswagen e-Golf od Jaderné elektrárny Temelín. V jeho sedle bude Petr Lundák společně s Janem Pumprem. „Těším se už moc, vždyť to bude moje první zkušenost se závody. Jsem zvědavý, jak to bude náročné a podobně. Rozhodně se budu spíš učit, takže jakékoliv místo, než poslední, bude úspěch,“ směje se jihočeský sportovní novinář Lundák.

Kladný vztah k alternativním pohonům je u Skupiny ČEZ dlouhodobý. „Elektromobilitě se věnuje každý větší výrobce automobilů. Zájem je i mezi zákazníky. Například jen u nás je registrováno přes tisíc elektromobilů a každý měsíc jich několik přibyde. Dojezdem zatím tradičním vozidlům nekonkurují, ale z hlediska nízkých provozních nákladů a ekologie představují zajímavou alternativu,“ poznamenal Marek Sviták, tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ.

Díky partnerství organizátorů z ÚAMK South Bohemia Rally Clubu a ČK motorsportu se Skupinou ČEZ je na trase hvězdicové jízdy z Tábora připraven průjezd kolem Jaderné elektrárny Temelín a následná krátká přestávka na kávu u místního infocentra.

New Energies Rallye Český Krumlov odstartuje ve čtvrtek. V letošním roce se hvězdicová jízda, která končí v Českém Krumlově před pivovarem Eggenberg, pojede z rakouského Rainbachu im Mühlkreis a již zmíněného Tábora. Odpoledne na posádky čekají administrativní a technické přejímky.

V pátek a v sobotu je na programu dvanáct testů, které vedou po současných nebo bývalých zkouškách českokrumlovské rallye. Posádka, která dojede tyto testy s co nejmenší odchylkou od stanoveného rychlostního průměru, se stane vítězem. Toho budeme znát v sobotu kolem šestnácté hodiny.

Text: Petr Šulčík a Michal Heřman, Budějcká Drbna